Як подолати страх
Складно уявити людину, яка була б повністю позбавлена страхів. Всі ми тією чи іншою мірою боїмося чогось, чи то страхи, пов’язані зі здоров’ям близьких, чи страх втратити роботу, чи страх за дітей. Проте страх – це природний стан організму, який може запобігти негативним наслідкам для людини або застерегти від необдуманих вчинків. Завдяки страху ви не підете вночі через темний парк, а викличете таксі; не ризикнете братися за гаряче або купатися в ополонці взимку, боячись захворіти.
Але іноді страхи не допомагають, а навпаки, заважають вести нормальне життя. Скільки разів багато хто з нас відчував неприємне почуття скутості на іспиті і не могли пов’язати і двох слів, хоча вдома ця тема здавалася дуже легкою. Нерідко молоді люди сто разів прокручують у голові важливу розмову з дівчиною, але почуття страху не дає підійти і почати спілкування. Саме такі страхи не дозволяють нам повністю розкрити свій потенціал і досягти успіху у багатьох аспектах життєдіяльності людини.
Як же подолати страхи, які заважають нам жити? Як перестати відчувати це отруєння? Як боротися з тим, що не дає зітхнути на повні груди? Перш ніж знайти ліки, давайте розберемося докладніше в проблемі. Коли почуття страху заволодіває людиною, у його організмі відбувається ряд фізичних та психологічних процесів. Насамперед, це викид адреналіну в кров, що призводить до насичення м’язових тканин киснем. Кров приливає до м’язів і внутрішніх органів, ось чому люди кажуть «зблід від страху». З погляду психології, страх – це дуже сильна емоція, що виникає напередодні певних ситуацій, які можуть бути як реальні, так і немає. У разі коли причинами страху виступають надумані або малоймовірні ситуації, людина і починає відчувати психологічний дискомфорт.
Причини страхів
Різні люди по-різному переживають ті чи інші ситуації, тому причини страху може бути як явні, і приховані. Досить часто людина не усвідомлює або не пам’ятає явних причин для своїх страхів, що призводить до розвитку фобій і навіть може призвести до панічних атак. Тому дуже важливо своєчасно виявити причину, що значно прискорить процес позбавлення негативних емоцій. Дуже часто приховані причини страхів – це страхи, коріння яких сягає дитинства, або, наприклад, наслідки психологічної травми.
Як варіант критичного прояву, страх може виражатися у вигляді пригніченого емоційного стану, почуття паніки та розвитку фобій. Не рідко, людина схильна до такого сильного страху, що він не в змозі адекватно реагувати на ситуацію. Однак, є й інша не менш небезпечна форма страху, коли людина відчуває негативні почуття протягом тривалого періоду часу, постійно перебуває в пригніченому стані, що призводить до сильного почуття тривоги.
У будь-якому випадку, всі ці страхи часто несуть не природний характер, і можуть призвести до розвитку психічних захворювань. Для запобігання такому сценарію дуже важливо розпізнати тип страху ще на початковому етапі і вчасно проконсультуватися з психологом.
Види страхів
Всі ми люди за своєю натурою різні та по-різному реагуємо на ту чи іншу ситуацію, відповідно і видів страхів існує безліч. Деякі з них більш поширені, інші є рідкісними і зустрічаються в обмеженої кількості пацієнтів. Давайте розглянемо основні види страхів.
- Реальні страхи. Як уже говорилося раніше, такі страхи мають реальну, видиму загрозу. Даний вид страху закладений у нас генетично і спрямований насамперед на те, щоб уберегти людину від небезпеки.
- Фобія. Буває так, що людина сама собі вигадує страх і поступово починає «накручувати» себе все сильніше і в результаті страх починає заважати у житті, у роботі, у стосунках. Такими можуть бути страх відвідування стоматолога або страх літати літаком.
- Невротичні страхи відчувають ті люди, які завжди чекають чогось гіршого і навіть якщо ця подія не настає, страх все одно робить свою справу і у такої людини розвиваються побічні ефекти на тлі неврозу.
- Страх самотності стає все більш актуальним останнім часом, і розвитком комунікаційних технологій люди все більше спілкуються онлайн і все більше бояться не зустріти потрібну людину в реальному житті.
- До інших страхів можна віднести страх довіри, який людина може відчувати в моменти, коли вона готова відкрити комусь свою душу, але боїться, що буде висміяна або не зрозуміла; страх змін, коли люди триматися за те старе, що добре знайоме їм і боятися спробувати щось нове через страх перед невідомістю тощо.
Які б страхи та фобії ви не відчували, лікарі Клініки Неврозів в Одесі можуть вчасно виявити їхні причини та допомогти впоратися з тим, що заважає вам жити повноцінним життям. Не дайте своїм страхам заволодіти контролем над вами!