Лікування нав’язливості
Буває так, що кожен з нас помічає за собою, що деякі дії виконуються з певною регулярністю, як, наприклад, поява обтяжених думок про не вимкнену праску або не закриті вхідні двері. Немає нічого незвичайного у появі таких думок, якщо таке відбувається досить рідко, проте, якщо подібні відчуття переповнюють людину постійно і не дають спокійно жити нормальним життям, то необхідно вивчити симптоми і причини таких нав’язливих станів, т.к. є ймовірність, що йдеться про невроз, а не про просту перевтому.
Невроз нав’язливих станів (обсесивно-компульсивний розлад) – це захворювання, у якому хворого постійно виникають звані обсесії, тобто. людини охоплюють думки і страхи, які він не в змозі контролювати і чинити опір яким не здатний. При цьому людина, яка страждає від нав’язливостей, змушена постійно виконувати певні дії, як ритуал, наприклад, надмірно часте миття рук.
Симптоми нав’язливих станів
Як же розпізнати прояви цієї недуги і відрізнити їх від цілком нормальних дій людини? Точну відповідь може дати тільки лікар, однак, якщо ви спостерігаєте у своїх близьких один із наступних симптомів, це може бути приводом звернутися до фахівця.
- Нав’язливі дії, які сам хворий не контролює і навіть не помічає, такі як, обкушування нігтів, скрегіт зубами, щипання шкіри та інші
- Зациклювання на часом абсурдних думках чи неприємних спогадах
- Нав’язливий рахунок – людина мимоволі вважає предмети навколо себе
- Нав’язливі страхи, причому викликані різними ситуаціями чи предметами
- Монотонне розгойдування тілом, хитання головою, шморгання носом (не маючи нежиті при цьому)
Як правило, такі стани можуть зберігатися місяць і більше, при цьому рідкісні випадки, при яких на зміну одним нав’язливим діям приходять інші, а іноді і доповнювати один одного. Здійснюючи всі ці дії, хворий цілком усвідомлює всю безглуздість того, що відбувається, проте не в змозі повністю припинити дані ритуали, хоча іноді вдається зупинити деякі нав’язливості зусиллям волі.
Найчастіше зустрічаються пацієнти, які мають синдром нав’язливих станів не виявляється у вигляді виконання будь-яких дій, а більше проявляється через нав’язливі думки. Така людина може постійно відчувати тяжкі сумніви щодо скоєних нею вчинків, постійно переживати через прийняті рішення і прокручувати в голові одну й ту саму ситуацію десятки та сотні разів.
Окремо варто згадати нав’язливий стан страху, який особливо негативно впливає на психіку та самопочуття хворого. Список подібних фобій величезний, і вони є особливо болісними, як наприклад, страх висоти або вузьких вулиць, страх потонути або страх потрапити під машину, страх підземних переходів або ескалаторів, страх перед колючими та ріжучими предметами. Окремо стоять такі страхи як страх захворіти на будь-яку хворобу або страх померти, що виражається, наприклад, в панічному жаху пацієнта поблизу чхнула людини. Такі фобії призводять до непереборного бажання постійно підтримувати стерильну чистоту у будинку.
Причини та лікування нав’язливих станів
Люди, які знаходяться в зоні ризику захворювання – це, як правило, ті, чиє життя сповнене стресових ситуацій, у поєднанні з постійною перевтомою та недосипанням. Крім цього, додатковими факторами, що сприяють виникненню нав’язливих станів, є перенесені травми, особливо голови, деякі психічні розлади і навіть певні інфекційні захворювання.
Якщо життя людини стає нестерпним через нав’язливі думки, стани і дії, то слід звернутися до лікаря-психіатра, який призначить відповідне лікування. Як правило, це комплекс заходів, що поєднує в собі як психотерапію, так і медикаментозне лікування; додатково може бути призначений курс фізіотерапії.
Пам’ятайте, що лікування нав’язливостей може бути максимально ефективним на ранній стадії, тому при виявленні перших ознак необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря. На жаль, у нашому суспільстві сформувалася помилкова думка про такі професії, як психолог, психотерапевт і особливо психіатр, і багато хто навіть не розуміє відмінності у роботі цих фахівців. Якщо ви не з чуток знайомі з якістю лікування в державних лікарнях, то не час випробувати долю; краще звернутися до Клініки Неврозів в Одесі, де працюють досвідчені професіонали з міжнародним зізнанням. Не варто ризикувати здоров’ям ваших близьких!