Панічні атаки та напади паніки. Симптоми, причини та лікування
Раптове запаморочення і болі в животі, почуття ніби серце зараз вистрибне з грудей і стає дуже складно дихати, відчуття ніби ви вмираєте або божеволіє, наростаюча тривога і страх – саме так почувається людина під час нападу паніки. При цьому ще хвилину тому все було нормально – ви готувалися до важливої доповіді або займалися рутиною на роботі, як раптом розпочалася панічна атака. На жаль, лікарі не можуть назвати певної причини панічного нападу, який може наздогнати цілком здорову людину навіть у розслабленому стані.
Приступ паніки може бути поодиноким випадком і незабаром людина вже забуває про нього і продовжує вести звичний розмірений спосіб життя, однак, якщо панічна атака наздоганяє вас знову і знову, то такі напади можуть бути ознаками інших серйозніших захворювань, як наприклад, депресія або соціофобія . Людина може випробувати паніку в певному місці, наприклад, у торговому центрі, і при повторному нападі паніки в подібному місці вона починає уникати масового скупчення людей. Зрештою, це може перерости в панічний розлад, при якому панічні атаки носять характер, що повторюється, що призводить до почуття постійної тривоги через подальші напади.
Симптоми паніки
Панічна атака трапляється, як правило, в незвичній для людини обстановці, і часто пов’язано з наявністю великого скупчення людей, однак це не означає, що напад паніки не може наздогнати і в іншій ситуації, як, наприклад, під час прогулянки, за кермом автомобіля, і навіть у затишній домашній обстановці.
Основні симптоми панічних атак – це одне або поєднання кількох наступних відчуттів: тремтіння у всьому тілі, припливи жару і рясна потовиділення, непритомність, задишка і прискорене серцебиття, дискомфорт у грудях або в області живота. Не рідко під час панічної атаки люди скаржаться на оніміння і нудоту, а часом навіть настільки втрачають контроль над собою, що нічого не можуть зробити з наростаючим страхом смерті або відчуттям, що вони божеволіють.
Іншим важливим моментом, який часто вводить людину в оману це те, що деякі симптоми панічної атаки схожі на ті, що відчуває людина під час серцевого нападу, як утруднене дихання або прискорене серцебиття. Звичайно ж варто звернутися до відповідного фахівця та перевірити роботу серця, але часом люди зупиняються на цьому і не розуміють, що причиною цього був напад паніки, і лікування має відбуватися у зовсім іншого лікаря.
Ознаки панічного розладу
Перш ніж зрозуміти, що таке панічне розлад, необхідно уточнити один важливий момент – тривалість нападу паніки може становити лише кілька хвилин, хоча в деяких випадках сягає кількох десятків хвилин. У будь-якому варіанті, після першого нападу паніки, людина перебуває у стані глибоко шоку від того, що трапилося. Адже ще кілька хвилин тому, він вважав себе здоровою врівноваженою людиною, а тут раптом відчув жахливі відчуття, які ніколи раніше не відчував. У результаті, навіть після першого нападу може зародитись страх перед наступними панічними атаками, який значно впливає на поведінку людини – вона намагається уникати тих місць чи ситуацій, які пов’язані з панічною атакою. І це почуття породжує ще більшу паніку, і як снігова куля, захоплює думки і почуття по наростаючій, так що замість спроби розслабитися і продовжувати вести звичайний спосіб життя, людина, навпаки, перебуває в постійному страху перед наступним нападом. Такий стан визначається лікарями, як панічне розлад, характерними ознаками якого є фобічне уникнення та постійна тривога.
Одним із наслідків панічного розладу може бути розвиток агорафобії – остраху відкритого простору та громадських місць. Людина, яка страждає від цієї недуги, намагається уникати місць, в яких, на його думку, вона може випробувати панічну атаку і не отримати відповідної допомоги. Це можуть бути спортивні комплекси, театри та кінотеатри, супермаркети та торгові центри. При ускладненнях до цього списку можуть додатись, наприклад, різні форми транспорту – автомобілі, автобуси, літаки. У вкрай тяжких випадках, хворий може відчувати себе у безпеці лише у стінах власного будинку.
Лікування нападів паніки
Панічні атаки, як і панічне розлад успішно лікуються і може бути повністю виліковні. При цьому застосовуються такі методи як гіпноз та психотерапія, і зокрема когнітивно-поведінкова психотерапія, яка дозволяє виробити певні моделі поведінки та мислення. У результаті психотерапевт допомагає пацієнту поглянути на свої страхи і зрозуміти причину панічних нападів. Цим успішно займаються лікарі Клініки Неврозів в Одесі, які мають багаторічний досвід лікування панічних нападів та розладів.