Психологічна допомога онлайн – плюси та мінуси
Кожному з нас знайоме почуття, коли потрібно ухвалити складне рішення у певній життєвій ситуації. Це може бути як сфера роботи, так і сімейні стосунки, а також конфлікти із родичами чи друзями. Як правило, у такому разі ми йдемо за порадою до близької людини або до того, кого по праву вважаємо авторитетом у певній галузі: до досвідченішого співробітника на роботі, до старшого члена сім’ї, до кращого друга. Але що робити, якщо, з ряду причин, таку людину знайти не вдається, що якщо сама суть проблеми така, що недоречно обговорювати її з кимось із близьких людей. Найприроднішою реакцією у разі може бути відвідування психолога, чи психотерапевта.
У той же час, багато хто з нас просто не має часу і сил на відвідування спеціаліста і їхати в психіатричну клініку (хай навіть і приватну), і залишаються наодинці зі своєю проблемою, що тільки посилює ситуацію. У зв’язку з розвитком сучасних цифрових технологій, останніми роками все більше послуг надається в режимі онлайн, але чи підходить такий спосіб консультації у психолога. Давайте розберемося наскільки реально можливо надання психологічної допомоги через інтернет.
Кому потрібна допомога психолога?
Насправді, тією чи іншою мірою психолог потрібен усім – дорослим чоловікам та жінкам, дітям та підліткам, хворим та здоровим людям. Всі ми відчуваємо стреси, і всі ми намагаємося ховатися за відмовками, якими ми переконуємо себе, що психологічна допомога нам не потрібна:
- немає часу
- немає сміливості переступити поріг кабінету психолога
- внутрішні страхи
- неправильне виховання у суспільстві
Першим кроком для подолання бар’єру має бути визнання самим собі, що це все самообман, що ми намагаємося ховатись за ширмою відмовок замість вирішення проблем. Саме в такій ситуації, маленькою перемогою можливо прийняття рішення записатися на прийом. Наскільки актуальною може бути допомога психолога саме онлайн? З одного боку, буває так, що людина відчуває сором і дискомфорт, залишаючись наодинці з фахівцем у кабінеті психолога. Можливо онлайн психолог – це не так страшно? Але якщо фахівець не в змозі допомогти людині, якщо вона недостатньо кваліфікована, щоб встановити психологічний контакт, то не важливо, як відбувається консультація, через інтернет або очно – поганий фахівець однаково поганий.
Плюси та мінуси психологічної допомоги онлайн.
З одного боку, може здатися, що онлайн допомога має низку переваг перед очною зустріччю з психологом, як, наприклад, можливість проходити консультування у звичних, комфортних домашніх умовах. Але одне з основних завдань психолога – це вивести людину зі звичної зони комфорту, і спробувати дізнатися справжню глибинну причину його проблем. Погодьтеся, що в такому випадку онлайн консультація буде набагато менш ефективною, ніж особиста зустріч; а іноді шкоди може бути навіть більше, ніж користі – адже людина, якій не допоміг онлайн-психолог вже не наважиться піти на очну консультацію.
Ще один із, здавалося б, явних плюсів консультування у психолога в онлайн режимі, це велика анонімність і велика безпека, проте, якщо розібратися в цьому питанні глибше, то виявиться, що кількість шарлатанів у галузі психології є досить великою. Більш того, онлайн анонімність навіть допомагає таким псевдолікарям вести свою діяльність; Досить начитатися статей на тему психології і кожен другий вважає себе психотерапевтом і починає роздавати поради на право і наліво. Не рідко такі “лікарі” навіть стверджують, що здатні лікувати алкоголізм і позбавити наркоманії через інтернет. Упевнений, нікому не захочеться потрапити до такого спеціаліста. Зрештою, такий порадник може просто нашкодити пацієнту, а потім просто «загубитися» на просторах мережі, прикрившись анонімністю.
Нарешті очевидним є той факт, що більшу частину терапії просто неможливо провести в режимі онлайн. Уявіть собі, що онлайн психолог, спілкуючись по Skype, вводить пацієнта в стан гіпнозу і каже йому, що він дитина віком 10 років (наприклад, щоб розібратися в дитячих проблемах людини), сеанс проходить добре, і тут зв’язок обривається! Як почуватиметься лікар, знаючи, що десь там, можливо, в іншому місті зараз перебуває доросла людина зі свідомістю десятирічної дитини.
Адже є й критичніші випадки. Нерідко за психологічною допомогою звертаються люди, які вважають себе цілком здоровими, а після консультації з психологом виявляється, що така людина має серйозні психічні проблеми, що вона чує голоси, і їй потрібна термінова психіатрична допомога в лікарні. Як у такому разі лікар може провести госпіталізацію пацієнта? Не знаючи навіть його справжнього імені та адреси. Що робити онлайн психологу, якщо вчасно сеансу пацієнт раптом вирішить покінчити життя самогубством?
Але не все так сумно з консультаціями по інтернету, і такий вид психологічної допомоги безумовно має варіанти застосування, наприклад, це може бути один із способів не припиняти терапію при тимчасовому від’їзді лікаря або пацієнта. Але варто не забувати, що такий спосіб лікування можливий лише як додатковий, а не основний метод терапевтичного впливу.
Отже, підбиваючи підсумки, можна сказати, що психологічна допомога онлайн – це не те саме, що, наприклад, вивчення іноземної мови через інтернет, однак, цілком має право на існування, але тільки у форматі суміщення з очними зустрічами.
Хоч би як, головне – зробити перший крок на шляху вирішення своїх психологічних проблем; допомогти вам у цьому можуть фахівці Клініки Неврозів у Одесі.