Ми завжди на зв'язку: 068 943 91 02

Так уже склалося, що всі ми люди і всім нам властиво відчувати психологічні проблеми різного роду та різного ступеня тяжкості. Хтось справляється сам, хтось шукає допомоги у рідних та близьких, а хтось намагається знайти рішення в алкоголі та наркотиках (але давайте поки не буде про зовсім критичні випадки). Проте, якщо є проблема, то має бути й спеціаліст відповідної кваліфікації, який може допомогти із цією проблемою впоратися. Тож до кого ж звернутися? До психолога, психіатра чи психотерапевта. Більшість людей до пуття не розуміються на нюансах кожної з цих професій, і саме тому ми постараємося чітко роз’яснити різницю між ними в цій статті.

Найголовніша відмінність цих професій у цьому, що психіатр і психотерапевт – це лікарі, отже вони здобули вищу медичну освіту і мають спеціалізацію у цій галузі. Психолог же, у свою чергу, лікарем не є, хоч і має вищу гуманітарну освіту у галузі психології.

І психіатр, і психотерапевт займаються лікуванням психічних розладів і працюють зазвичай у психіатричній лікарні чи клініці (приватній чи державній). Відмінність у їх діяльності зазвичай у цьому, що полі діяльності психіатра – це звані «важкі» психічні захворювання, на лікування яких потрібні лікарські препарати. Маючи базову медичну підготовку, психіатр намагається лікувати і тіло, і душу, і використовує при цьому як ліки, і спеціальні психологічні техніки, фізіопроцедури, гіпноз та інше. Завдання психіатра – добре орієнтуватися в ознаках душевних розладів та хвороб, та у методах лікування причин захворювань. Як уже говорилося вище, це переважно важкі захворювання, такі як епілепсія, шизофренія, а також захворювання середньої тяжкості – стрес, депресія, неврози, нав’язливість, страхи та панічні атаки. Крім цього, психіатр займається і рятуванням від наркотичної та алкогольної залежності, допомагає боротися з курінням.

Пацієнти психотерапевта страждають здебільшого від легших розладів чи він частіше має справу з прикордонними випадками, у яких людина може звернутися по допомогу, хоча назвати його стан хворобою не можна. Головні інструменти психотерапевта – це розмови і роз’яснення, допомогу у виявленні внутрішніх конфліктів, і навіть пошук шляхів вирішення психологічних проблем. Таким чином, такий спеціаліст переважно займається лікуванням методом психологічного впливу. Психотерапія може бути як індивідуальною, так і груповою, а лікування в основному немедикаментозним, хоча психотерапевт і не обмежений у використанні лікарських препаратів. В арсеналі засобів можуть бути: гіпноз, психологічні ігри, аутотренінг.

Окремо варто відзначити такий напрямок психотерапії, як лікування психосоматичних розладів, тобто. захворювань, яких страждає організм чи якийсь його орган, а причиною цього є душевні проблеми. Дуже часто люди звертаються до різних фахівців, таких як дерматологи, терапевти, гастроентерологи; проходять тривале дороге лікування, яке дає відчутних результатів, т.к. Причина захворювання може мати зовсім інший характер. У такій ситуації допомога психотерапевта може бути набагато ефективнішою.

Обидва ці фахівці (психіатр і психотерапевт) – це, насамперед, лікарі, отже вони мають право проводити медичне обстеження, діагностувати захворювання та призначати ліки. Психолог лікарем не є, тому позбавлений права виписувати медичні препарати.

Отже, ми визначилися з двома із трьох понять, і залишилося розібратися з тим, хто такий психолог. Як правило, робота цього фахівця не пов’язана з лікуванням захворювань, а скоріше полягає в тому, щоб допомогти людині у складних життєвих ситуаціях, підказати шляхи вирішення проблем у сімейному житті (сімейний психолог, який працює у напрямі психології відносин), на роботі (функції психолога може виконувати співробітник відділу кадрів), проблеми особистісного характеру тощо. Крім цього, психологи часто працюють у службах допомоги, таких як телефон довіри, а з розвитком інтернету останнім часом з’явилася така послуга, як психологічна допомога онлайн. Загалом психолог – це фахівець, який допомагає здоровій людині впоратися з деякими психологічними проблемами.

Підсумовуючи, можна сказати, що всі ці фахівці покликані вирішити різні види психологічних проблем, і найкращим варіантом є той, при якому одна людина поєднує в собі відразу кілька спеціальностей, що дозволяє йому точно діагностувати захворювання і знаходити найкраще рішення.

Для того, щоб визначити, який фахівець потрібен саме вам, перш за все слід чітко окреслити коло проблем, які потребують втручання професіонала. Допоможуть Вам у цьому психологи та психотерапевти “Клініки Неврозів” в Одесі. Зверніться до нас вже сьогодні, адже чим раніше Ви це зробите, тим швидше та продуктивніше можна буде вирішити Вашу проблему. Чекаємо на вас на Пастера, 22.