Симптоми та лікування шизофренії
Людей хворих на шизофренію, як правило, можна визначити за низкою ознак і симптомів, виражених у вигляді функціональних порушень у деяких сферах життєдіяльності, як, наприклад, сімейне життя та відносини на роботі, навчання та міжособистісні стосунки. Для того, щоб визначити цю недугу, насамперед слід розуміти, що у хворих на шизофренію можуть спостерігатися кілька періодів, коли частіше виявляються позитивні симптоми (так звані психотичні епізоди).
До позитивних симптомів відносяться:
- Стан підвищеної напруги, збудження та дратівливості
- Нездатність відокремлювати реальні переживання від нереальних, нав’язливих ідей
- Нестача логічного мислення та безладне мислення
- Галюцинації – бачення, чуння та відчуття неіснуючого насправді
Перші ознаки шизофренії можуть виникнути вже у підлітковому віці, причому у чоловіків вони виникають раніше, ніж у жінок. У деяких хворих шизофренія була діагностована у віці після 40 років. Позитивні симптоми можуть як посилюватися, так і слабшати в різні періоди життя. Як правило, людина може вести цілком нормальне життя в проміжках між психотичними епізодами, і здаватися для оточуючих та рідних цілком здоровою та врівноваженою. Однак, після рецидивів можуть почати виявлятися так звані негативні симптоми шизофренії, до яких відносяться наступні:
- Апатія та неможливість доведення до кінця розпочатих справ
- Депресія, самоізоляція та небажання бачити будь-кого
- Відсутність нормальних емоцій, почуттів радості та смутку
- Нестача ініціативи, цілеспрямованості та тривалого небажання щось робити
Крім вищеперелічених ознак шизофренії, хворі також можуть ставати менш чутливими до почуття голоду; часто спостерігається втрата інтересу до улюблених справ та хобі; ослаблення емоцій до рідних та близьких.
Як же все-таки розпізнати хворобу і якомога раніше звернутися за допомогою до психіатра? Тут багато що залежить від загального емоційного клімату в сім’ї: якщо скандали та спілкування на підвищених тонах і раніше було нерідким супутником сімейних відносин, то перші симптоми шизофренії можуть залишитися непоміченими. Зовсім по-іншому справи в сім’ях, де панує любов, турбота і доброта; де раптова агресія чи апатія може привернути до себе увагу набагато частіше.
Крім цього, шизофренія може поєднуватися з алкоголізмом і наркоманією, і в такому випадку розпізнати її ще складніше, а самому хворому може знадобитися комплексне лікування. Якщо ж хвороба вже почала прогресувати, то характерними ознаками її є різні фобії та страхи, нав’язливі стани та думки, а в деяких випадках і кататонічні ступори та збудження.
Види шизофренії
Отже, вивчивши симптоми шизофренії перед психіатром стоїть завдання визначити вид шизофренії, тобто. поставити діагноз. Одним з найпоширеніших видів є параноїдальна шизофренія, головними симптомами при якій є маячня та галюцинації.
Існує також кататонічна шизофренія, яка характеризується руховими порушеннями у вигляді ступору або збудження. Коли людина знаходиться в кататонічному ступорі, вона відчуває знерухомлення і напругу в м’язах, знаходиться в неприродній позі і при цьому можливі втрати мови.
До менш поширених, але від цього не менш серйозних форм шизофренії відносяться резидуальна, гебефреніческая, недиференційована та інші.
Запитання та відповіді про шизофренію
Чи можливо вилікувати від шизофренії?
На жаль, на сьогоднішній день неможливо повністю перемогти цю хворобу, однак медичні препарати, що застосовуються лікарями, допомагають разюче покращити якість життя пацієнта. Шизофренія дуже швидко набуває вигляду хронічної течії, а також як і інші хронічні захворювання (бронхіальна астма, ревматизм, виразка) вкрай тяжкі в лікуванні і на даному етапі розвитку медицини лікування має більш симптоматичний характер.
Як довго потрібно приймати медикаменти?
Як уже говорилося вище, неможливо повністю вилікувати шизофренію, тому справедливо буде говорити про те, що застосування ліків має бути регулярним відповідно до рекомендацій лікаря; навіть коли хворому ставати краще, т.к. це дозволяє підтримувати сталий стан покращення самопочуття.
Шизофренія – це досить тяжка недуга, тому якщо ви помітили перші ознаки погіршення стану ваших рідних чи близьких слід негайно звернутися до лікаря. Фахівці Клініки Неврозів в Одесі мають великий позитивний досвід у лікуванні шизофренії та інших захворювань та готові проконсультувати з будь-яких супутніх питань.